Обрати сторінку

Пройшло шість тижнів з дня видання двох основних наказів МОЗ України, №503 та №504 від 19.03.2018, якими затверджено «Порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу, форму декларації  про вибір лікаря, який надає ПМД» та «Порядок надання первинної медичної допомоги», що стали практичним посібником відтворення Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19.10.2017 №2168-VІІІ та інших законодавчих актів.

Підготовча робота до реалізації медичної реформи проводилася Комунальною 2-ю міською поліклінікою протягом року.

В рамках програми «Наукова – розумний район», започаткованого Львівською міською радою, проведено заходи щодо забезпечення робочих місць лікарів швидкісним та якісним доступом до глобальної мережі  Internet, створення локальної комп’ютерної мережі. Закуплено та встановлено комунікаційне обладнання та комп’ютерна техніка для облаштування робочих місць сімейних лікарів та педіатрів.

Всі медичні працівники первинної медичної допомоги пройшли навчання з користування комп’ютерною технікою, впровадження електронної системи еНеаlth, ведення електронного документообігу, заповнення декларацій.

Поліклініку зареєстровано в медичній інформаційній системі «Doctor Elex» та в електронній системі охорони здоров’я  еНеаlth. Всі лікарі  отримали електронні цифрові підписи та зареєструвалися у вказаних електронних системах.

У квітні розпочато підписання декларацій і цей процес триватиме доти, доки всі пацієнти не оберуть свого лікаря і не підпишуть з ним декларацію.

Станом на 04.05.2018 р. лікарями сімейної медицини, терапевтами, педіатрами Комунальної 2-ої міської поліклініки підписано 12 тисяч 560 декларацій (12,0% від приписного населення), і кожного дня ця цифра зростає.

Термін «Декларації про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу», означає документ, що підтверджує волевиявлення пацієнта (його законного представника) щодо обрання сімейного лікаря, терапевта чи педіатра, який надаватиме йому первинну медичну допомогу (ПМД) .

Підписати декларацію з лікарем у будь-якому медичному закладі може кожен, незалежно від місця свого проживання чи реєстрації, якщо цей медичний заклад підключено до системи «Електронне здоров’я» та позначено за допомогою наліпки «Тут можна обрати свого лікаря».

Декларація підписується безстроково, але пацієнт може обрати іншого лікаря, підписавши з ним декларацію – зміни автоматично зафіксуюються в електронній системі.

Однак, слід пам’ятати, що лікар може відмовити у підписанні декларації, якщо уже набере оптимальну кількість пацієнтів:

 • для сімейного лікаря – 1800 пацієнтів,
 • для терапевта – 2000 пацієнтів;
 • для педіатра – 900 дітей.

Також, сімейний лікар має право відмовити пацієнту в наданні медичної допомоги, якщо він не підпише декларацію на обслуговування до 01.01.2019 року. При необхідності для надання невідкладної медичної допомоги можна звернутися в кабінет невідкладної допомоги №102 на І-му поверсі поліклініки.

 

Як підписати декларацію з лікарем?

 1. Оберіть заклад і лікаря. Медзаклад, де можна підписати декларацію впізнаєте за наліпкою «Тут можна обрати свого лікаря».
 2. Візьміть із собою паспорт, ідентифікаційний код і мобільний телефон. Для дитини до 14 років – свідоцтво про народження дитини. При необхідності, у реєстратурі медзакладу вам підкажуть де можна підписати декларацію і за потреби, нададуть список лікарів.
 3. Лікар, або медсестра введе Ваші дані в електронну систему. Після цього на Ваш мобільний надійде SMS з кодом. Повідомте цей код працівнику закладу, який введе його в систему для підтвердження.
 4. Із системи «Електронне здоров’я» медичний працівник роздрукує декларацію з вашими даними – уважно перевірте, чи все вірно. Якщо виявили помилки, повідомте про це, і працівник виправить їх та роздрукує декларацію ще раз. Якщо все правильно, буде роздруковано ще один ідентичний примірник декларації.
 5. Підпишіть обидва примірника декларації, а сімейний лікар (педіатр, терапевт) проставить на них дату, підтвердить декларацію своїм цифровим електронним підписом і відправить в систему «Електронне здоров’я». Це означає, що Ви офіційно задекларували свого лікаря і згодом гроші за Ваше медичне обслуговування в цього лікаря Національна служба здоров’я скерує саме в цей медичний заклад, де працює сімейний лікар (педіатр, терапевт).

 

Головними обов’язками лікаря первинної допомоги є динамічне спостереження за станом здоров’я пацієнтів, проведення діагностики та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, надання невідкладної медичної допомоги при гострих станах і раптових погіршеннях, які не потребують екстреної спеціалізованої допомоги.

Також, він вестиме пацієнтів із хронічними захворюваннями, неускладнену вагітність, проводитиме профілактичні  втручання, в т.ч. вакцинацію відповідно до календаря профілактичних щеплень.

Крім обстеження, профілактики і лікування найпоширеніших хвороб і травм лікар буде виписувати рецепти на ліки, видавати медичні довідки та лікарняні листки.

В разі необхідності лікар первинної медичної допомоги скеровуватиме пацієнта до вузьких спеціалістів, фахівців вторинної чи третинної допомоги.

У межах медичних послуг з надання ПМД проводяться наступні лабораторні та інструментальні діагностичні дослідження:

 • Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою;
 • Загальний аналіз сечі;
 • Глюкоза крові;
 • Загальний холестерин;
 • Вимірювання артеріального тиску;
 • Електрокардіограма;
 • Вимірювання ваги, зросту, окружності талії;
 • Швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ, вірусні гепатити.

Кампанія з вибору лікаря – це перший етап реформи фінансування системи охорони здоров’я. До 2020 року до лікарів спеціалізованих або високоспеціалізованих медичних закладів можуть звертатися як за скеруванням лікаря первинної допомоги, так і самостійно.

Після 2020 року – лише за скеруванням лікаря первинної допомоги, сімейного лікаря.

Медичною реформою передбачено перетворення бюджетних установ в Комунальні некомерційні підприємства, тобто автономізація. Лише в статусі некомерційних комунальних підприємств, заклади можуть укладати договори з Національною служба здоров’я України.

22.03.2018 сесія Львівської міської ради прийняла ухвали про перетворення      10-ти медичних закладів, які надають первинну медичну допомогу, а 19 квітня – ухвали про перетворення ще 6-ти медичних закладів, які надають первинну допомогу у Комунальні некомерційні підприємства.

Слід зазначити, що у перехідний період протягом 2018 року заклади первинної допомоги після підписання угоди між закладом охорони здорoв’я (Комунальним некомерційним підприємством) та Національною службою здоров’я будуть отримувати фінансування і за ту частку пацієнтів, які були прикріплені за територіальним принципом та не уклали декларацію. Але тариф на цих пацієнтів складе 240 грн. на рік, тоді як на пацієнта з підписаною декларацією з лікарем держава виділятиме 370 грн. на рік – це базовий тариф, який корегуватиметься відповідно до віку пацієнта, тобто, буде більшим.